Home
 
 




Appointed Officials
As of April 2015
(Except where noted)

 
Affirmative Action/
Equal Opportunity Officer

(annual)
Carrie Ribeiro
 
American with Disabilities Act
(annual)
Eric Segundo
Coordinator
 
Agent of Record
(annual)
James Bernardo
 
Agricultural Commission
(3-Year)
Karen Pilon - 4/2016
Chairman
Michael C. Hogan - 4/2018
Secretary
John B. Chenier
William Ellison
Betty Kibbe
Don Roberts
Ann Whitworth
Vacancy (alternate)
 
Airport Master Plan
Consulting Committee
(annual)
Joseph Queiroga
 
Assessor/Appraiser
Jose Alves
Assistant Assessor
Maria Fernandes
Associate Assessor
 
Ambulance Abatement Committee
(annual)
Chief Mark Babineau
Lori Barbeau
Anthony Jarvis
Fred Pereira
 
Animal Control Officer
(annual)
Gilles Turcotte
Anne Turcotte
Volunteer
 
Board of Appeals
(5-Year)
Anthony Jarvis
Chairman
Paul A. Zielinski
Vice Chairman
Kathleen Bernardo
Manuel Lopes
Joseph Wlodyka
Paul Kessler
Alternative
Alan Aubin
Alternative
BOA-11/2016
Board of Registrars
(3-Year)
Paul T. Babin Jr. (R) - 4/2016
Chester Giza (R) - 4/2018
Laurie Gibbons (D)
Maria McSwain (D) - 4/2016
 

Building Commissioner/
Zoning Enforcement Officer

Justin Larivee
 

Zoning Enforcement Officer

(annual)

Justin Larivee
 
Local Building Inspector
Paul Adzima
Local Building Inspector on call
 
Cable Commission
(Revised 1/2013)
Carmina Fernandes
Tom Ghazil
James "Chip" Harrington
Richard Moskal
Ellie Villano
 Michael Hill
non-voting member
Cable Operations Manager
 Michael Hill
 
Call Firefighters
(annual)
Vacancy
 
Capital Improvement
Planning Committee

(annual)
Darlene Cincone
Carmina Fernandes
Heidi Fogg
Edgar Minnie II
Ellie Villano
Luis Vitorino
Kimberly Collins
 Ex-Officio
CIP-11/2016
Celebrate Ludlow Committee
(annual)
llda Bouchie
Treasurer
Vicki Authier
Elaine Hodgman
Rebecca Paul
Christine Peacey
Sue Santos
Maryann Asta-Ferrero
 
Cemetery Committee
(Est. in 2008 - Until Completion of Project)
Barry Linton
Board of Public Works
Beverly Barry
Board of Assessors
Edgar Minnie II
Planning Board
James Goodreau
Engineering
Brian Mannix
Board of Selectmen
Douglas Stefancik
Town Planner
Ellie Villano
Town Administrator
Kelly McKenney
Advisory Member
Ludlow Funeral Home
Joe Chaves
Advisory Member
Town Resident
Joanne Martin
Advisory Member
Town Resident
 
Chief Procurement Officer
(annual)
Ellie Villano
 
Commission on Disabilities
(3-Year)
Beverly Barry - 4/2016
Lizbeth Boulanger - 4/2016
Andrew Bristol - 4/2017
Joanne Odato-Staeb - 4/2018
Vacancy - 4/2018
2 Vacancies
 
Communications Officer
Ellie Villano
 
Community Preservation Commission
(annual)
Raymond Phoenix - 4/2018
Chairman
Lisa LaBonte - 4/2016
Vice-Chairman
Angela Tierney - 4/2017
Secretary
Don Cameron - 4/2016
William Ellison - 4/2017 - 3yr
Betty Kibbe - 4/2016
Betty Socha - 4/2017 - 3yr
Craig Spice - 4/2018 - 3yr
Vacancy - Resident
 
Computer Advisory Committee
(annual)
Joe Alves
Assessors
Elsa Barros
Treasurer
Gary Blanchard
IT Manager
James Goodreau
DPW
James "Chip" Harrington
School Committee
Fred Pereira
Collector
Ellie Villano
Town Administrator
James Young
Town Accountant
 
Conservation Commission
(3-Year)
Penny Lebel - 4/2016
Jason Martowski - 4/2018
Edgar Minnie II - 4/2018
Angela Tierney - 4/2016
Scott Urban
Michael Szlosek - 4/2016
Associate
CON-11/15
Constables
(annual)
Detective David Kornacki
Vacancy
 
Constable for Tax Collector
(annual)
Reid Jeffrey
Christine Jeffrey
 
Contract Compliance Officer
(annual)
Ellie Villano
 
Council on Aging
Phillip Tierney
Chairman
Diane Goncalves
Vice Chairman
Lucille Carneiro
Secretary
Helen Grabowski
Treasurer
Nancy Pauze
Albert LeMay Sr.
John DaCruz
Walter Stewart
Rosalind Forti
Frank Krzanik
Fred Lafayette
COA-6/16
Custodian of Insurance Records
(annual)
Elsa Barros
 
Custodian of Tax Possession
(annual)
Elsa Barros
 
Director of Emergency Management
(annual)
Chief Mark Babineau
 
Economic Development Coordinator
(annual)
Carmina Fernandes
 
Electrical Inspector
(annual)
John Roda
Inspector
EI-10/2015
Energy Research Committee
(annual)
Cathy Cooper
Nuno Guerra
Resident
James "Chip" Harrington
Justin Larivee
Building Commissioner
Michael Lavelle
Resident
Jason Martowski
Conservation
Jacob Oliveira
School Committee
Douglas Stefancik
Town Planner
Ellie Villano
Ex-Officio
 
Equal Opportunity
Employment Officer
Carrie Ribeiro
 
Fair Housing Committee
(annual)
Raymond Phoenix
Chester Giza
Ellie Villano
Ex-Officio
4 Vacancies
 
Finance Committee
Kim Downing
Chairman
Heidi Fogg
Vice Chairman
Beverly Tokarz
Secretary/Member
Susan Boyea
Joan Cavallo
Eric Gregoire
Richard Moskal
Raymond Yando
Kimberly Collins
Ex-Officio
FIN-11/2016
First Meeting House Committee
Jeremy Kavka
Chairman
Thomas Haluch
Agnes Kibbe
Donald Kibbe
Marilyn Paul-Lewis
Bert Ramage
 
Graves Registration Officer
(annual)
Eric Segundo
Steven Sawyer
Assistant
 
Harassment Officer
(annual)
Vacancy - Male
Vacancy - Female
 
Haviland Beach Study Committee
(annual)
Darlene Kennedy
Chester Giza
2 Vacancies
 
Hazardous Material Coordinator
(annual)
Captain Ryan Pease
 
Historian
(annual)
Marilyn Paul-Lewis
 
Historical Commission
Agnes E. Kibbe
Chairman
Daniel Fillion
John Moll
Karen Pilon
Thomas Vickers
 
Historic District Study Committee
(Until Completion of Project)
Sandra Stanek
 
Information Officer
(annual)
Ellie Villano
 
Information Technology Manager
Gary Blanchard
 
Industrial Finance Authority
(5-Year)
John D. DeBarge
4 Vacancies
 
Insurance Advisory Committee
Nick Axiotis
Michael Bertini
Brian Bylicki
Darlene Cincone
Dale Gagne
Kathleen Houle
Denise Kukla
Officer Jerome Mayou
Pvt. Ryan M. Pease
Debra Potter
Melissa Rickson
Francine Rusiecki
Captain Jeffrey Lavoie
Alternate
Ellie Villano
Ex-Officio
 
License Agent for
the Board of Selectmen

(annual)
Detective David Kornacki
 
Long Range Planning Committee
Manny Silva
Chairman
Willam Ayers
Beverly Barry
Candida Batista
Maureen Kim Downing
Todd Gazda
Michael Kelliher
Barry Linton
Edward Mazur
Joe Queirogs
Kimberly Collins
Ellie Villano
LRP-11/2016
Ludlow Cultural Council
Brian Barch
Joan Dill
Beverly Feicha
Rosalind Forti
Sheryl Jaffe
Elaine Karalekas
Linda Leveille
Nancy Pauze
Barbara Picard
Florence Pooler
 
Ludlow Reservoir Advisory Committee
James Mikaelian
Dorothy Mikaelian
Sheila Dias
Aaron L. Saunders
 
Master Plan Committee
Edgar Alejandro
Jason Barroso
Richard Bellucci
John Chenier
Sydney Chevalier
Carmina Fernandes
James "Chip" Harrington
Kathleen Houle
Bryan Nicholas
Dianne Ollari
Thomas Rouleau
Aaron Saunders
Steve Talbot
Paul Villano
 
Matrons (Police)
Mary Morcavage
Shelby Anderson
Linda Kelleher-Zina
Tammy Turcotte
Penny Lebel
Elisabete Goncalves
 
Mobile Home Rent Control Board
Mary Evangelista
Michael Bingle
Jason Barroso
Bert Ramage
 
Municipal Hearing Officer
Vacancy
MHO-11/2016
MMWEC Board of Directors
Luis Vitorino
 
MWRA Working Group
Open Space Planning
Donald Cameron
William Ellison
Carmina Fernandes
Thomas Haluch
ames "Chip" Harrington
Elaine Hodgman
Kathleen Houle
Jason Martins
Keith Ouellette
 
Parking Hearing Officer
Brian Mannix
 
Permitting Authority Trench Reg.
Justin Larivee
 
Personnel Board
John Auclair
Chairman
William Dzierwinski
Vice-Chairman
Lisa Asta-Ferrero
David Bedore
Evette Rodrigues
PER-6/2015
Physician
Dr. Shaukat Matin
 
Pioneer Valley Planning Commission
Christopher Coelho
Carlos Chaves
Alternate
 
Pioneer Valley Transit Authority
Aaron Saunders
 
Plumbing/Gas Inspector
Steven Lopes
Inspector
PI-10/2015
Pond Management Committee
Chester Giza
Janice Santos
 
Police, Auxiliary
Courtney Call
Ryan Churchill
Ralph Gonzalez
Michael Healey
Michael McLean, Jr.
Nelson Milano
Peter Porra
Kevin Quiterio
Juan Rivera
Michael Turner
 
Police, Special
Matthew Anderson
James Banas
Nicholas Begin
Jose Branco
Jose Carvalho
Ryan Churchill
David Fernandes
Sylvia Ferreira
Marie Gaudreau
Patrick Gaughan
Ralph Gonzalez
Mike Healey
Johnathan Kuc
Thomas Kurpaska
Michel Lebel
Adam Madera
Mike McLean, Jr.
Nelson Milano
Sgt. Raymond Parylak
Norman Picard
Peter Picard
Peter Porra
Sgt. Wendell Prior
Kevin Quiterio
Fernando Ribeiro
Tony Ribeiro
Juan Rivera
Lt. David Salvador
Armando Saraiva
Christopher Saraiva
Nicholas Verteramo
 
Procurement Officer
Amy Priest
 
Safety Committee
Sgt. Brian Shameklis
Chairman
Penny Lebel
Vice-Chairman
Christopher Coelho
Justin Larivee
Phillip McBride
Capt. Ryan Pease
Alexander Simoa
Dept. Chier James Machado
Alternate
Barry Linton
Alternate
Off. Derek Smolinski
Alternate
SAF-11/2016
School Crossing Guards
Lawrence E. Andre
Janice Chrzan
Debra Ann Forcum
Margaret Lavoie
Irene Setterstrom
Stanley Witowski
Tina Wright
Michelle A. Diotalevi
Substitute
Kathleen E. Lavoie
Substitute
Douglas W. Fuller
Substitute
Jeannette M. Murphy
Substitute
 
Sealer Weights & Measures
Douglas J. Wilk
 
Sworn Weigher
Joanne Martins
 
Town Accountant
Kimberly Collins
 
Town Administrator
Ellie Villano
 
Town Auctioneer
-
 
Town Counsel
Doherty, Wallace, Pillsbury, Murphy PC
 
Town Engineer/
Director of
Public Works
John Gaucher
 
Town Negotiator
Collins & Weinberg
 
Town Planner
Douglas Stefancik
 
Veteran's Services Officer
Eric Segundo
 
Veterans’ Memorial Committee
James Peacey
Chairman
Louis Casagrande
Timothy Donnelly
Roland Savoie
William Shea
 
Westover Advisory Commission
Barbara Hurst
Gary Coelho
Site Inspector
 
Westover Municipal Golf Commission
Sean McBride
Chairman
Donald Cameron
Vice Chair
Paul Chrzan
Bill Koss
Jason Martins
Carl Tyburski
Joe O'Brien
 
Westover Municipal
Development Corp.

(WMDC)
Maureen Kim Downing
 
Top
Town of Ludlow, Massachusetts
488 Chapin Street
Ludlow, MA 01056
(413) 583-5600

This site was developed for official public business - If you have questions or suggestions, please email: Selectmen@Ludlow.ma.us

This Page was last modified on 11/17/2016